Skal din højskole med på Folkemødet i 2026? Tilmeld dig nu

Publiceret 08-12-2025

Morgensamling, happening eller debat? Der er mange måder, din skole kan bidrage på, når Højskolerne tager på Folkemødet 10.-13. juni 2026. Tag med og lad eleverne afslutte deres højskoleophold med en politisk fest i Allinge.

Højskolerne har i mange år deltaget i Folkemødet på Bornholm sammen med 700 andre arrangører og 100.000 deltagere.

CITAT fra Anni Matthiesen, medlem af Folketinget for Venstre

"Højskolernes telt er et af de telte, man altid får øje på. Det fylder lydmæssigt, og med de mange unge på pladsen kan man ikke komme forbi uden at lægge mærke til det. Samtidig formår I at tiltrække gode indlægsholdere, der bringer folk til."

Som en del af Højskolerne på Folkemødet får du mulighed for at give både tidligere og nuværende elever en politisk festivaloplevelse til gavn for hele skoleformen. Tænk rammen ind i jeres undervisning, eller inspirer tidligere elever til at deltage.

Tilmeld din skole via dette link

Højskolernes Telt og Skybar

Oplev Folkemødets mest folkelige telt og område drevet af Folkehøjskolernes Forening, en række højskoler samt dedikerede samarbejdspartnere. Vores program er en levende mosaik af morgensang, samtalesaloner, tankevækkende debatter og interaktive events samt koncerter, DJ-battles og uforglemmelige fester. Fra morgenkaffe til nattefest – vi har magien klar fra kl. 9 til 01 hver dag under Folkemødet. Tag del i fællesskabet, lad dig rive med, og skab minder for livet i hjertet af Folkemødet.

Debat, morgensang eller aktiviteter på pladsen

Har din højskole en god idé til en debat, er der mulighed for at byde ind med et forslag, når du tilmelder dig. Det kunne være et højaktuelt tema, en populær debattør/deltager, bred samfundsrelevans eller politisk konflikt, en populær ordstyrer eller et anderledes debatformat.

Husk at booke transport og bolig

Det vigtigt at bestille transport og overnatning så snart det er muligt. Højskoleelever kan bo i Folkemødets Ungecamp, som du kan læse mere om hos Ung Agenda.

Der er endnu ikke åbnet for tilmelding.