Medlemmer

Rådet udgøres af repræsentanter for de nordiske højskoleforeninger, idet hvert land indgår med 2-3 medlemmer.

Liste over rådets medlemmer

Norge

  • Live Hokstad (leder)
    live@folkehogskole.no
  • Gunnar Birkeland
    gunnar@ikf.no

  • Anne Tingelstad Wøien (sekretær)
    anne@folkehogskole.no

 

Sverige

  • Gerhard Holmgren
    gerhard.holmgren@sverigesfolkhogskolor.se
  • Tomas Rosengren
    tomas.rosengren@lararforbundetavdelning.se

  • Tomas Rydsmo
    tomas.rydsmo@vgregion.se

 

Danmark

  • Lisbeth Trinskjær
    lisbeth@ubberup.dk

  • Elsebeth Gerner Nielsen
    egn@ffd.dk

 

Finland

  • Tytti Pantsar
    tytti.pantsar@kansanopistot.fi

  • Jukka Palola
    jukka.palola@jamsanopisto.fi

  • Henrika Nordin
    henrika.nordin@bildningsalliansen.fi

 

Regnskap

  • Gilbert Ohlson
    gilbert.ohlson@folkbildning.net