Syng, spis og snak på tværs af de frie skoler
Syng, spis og snak-skolerne har indtil nu inviteret til mere en 100 fællessangsarrangementer rundt i hele Danmark. Der er lige nu 56 værtskoler med i projektet fordelt på både efterskoler, friskoler og højskoler.
Fundamentet for projektet er at give danskerne i skolernes lokalsamfund mulighed for at møde den folkelige fællessang og det fællesskab, der opstår, når mennesker mødes for at synge, spise og snakke med hinanden. Gennem mange år har de frie skoler været en aktør på denne bane. Syng, spis og snak er med til at holde en vigtig del af vores kulturarv levende og videregive den til nye generationer.
Ansøg om at blive Syng, spis og snak-skole
Den nuværende bevilling fra Nordea-fonden løber til og med 2022, og det seneste skoleoptag med deadline 1. december 2021 er derfor det sidste i den nuværende ramme.
Hvis I som skole er interesseret i Syng, spis og snak, er I dog velkomne til at rette henvendelse til Sigrid Buur Andersson på sba@ffd.dk